Technologia 5G obiecuje szybsze niż kiedykolwiek wcześniej prędkości mobilnej transmisji danych, ale nie można ignorować obaw, które pojawiły się wśród części populacji na temat potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Tutaj obalamy wszystkie mity.

Wiele osób obawia się 5G. To nic nowego. Każda nowa technologia wywołuje kontrreakcję. Kolej parowa zwyciężyła przeciwników, którzy uważali, że organizm ludzki nie jest w stanie poradzić sobie z ruchem szybszym niż 50 km na godzinę w powozach konnych. Wiele osób protestowało również przeciwko elektryczności prądu zmiennego.

Z jednej strony są tacy, którzy wierzą w wygórowane teorie spiskowe dotyczące kosmitów, spisków rządowych i Mossadu. Z drugiej strony są tacy, którzy twierdzą, że 5G spowoduje bezpłodność i guza mózgu.

Bezpieczna i wydajna komunikacja przez krótkofalówkę

Jaka jest w tym wszystkim prawda?

Wiadomo, że istnieją pewne zagrożenia związane z falami radiowymi, dlatego też ustalono pewne limity. Ogólnie rzecz biorąc, każdy mały ułamek sygnału, który mógłby mieć negatywny wpływ na zdrowie jest ograniczony. Co więcej, wszystkie urządzenia, czy to stacje bazowe, czy telefony komórkowe, działają z wykorzystaniem znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej niż te limity.

Nie jest to spowodowane żadną wielką obawą o promieniowanie, ale tym, że im mniej energii elektrycznej zużywa telefon komórkowy, tym dłużej wytrzyma jego bateria. Są wyjątki: niedawno wiarygodny test wykazał, że iPhone 11 Pro zużył ponad dwa razy więcej niż dozwolona moc. Ale nawet to nie powinno nas martwić.

Duża część obaw przed 5G wynika z faktu, że my, ludzie, nie jesteśmy zbyt dobrzy w ocenie ryzyka. Jeśli wybierasz się na wakacje, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz miał wypadek samochodowy jadąc na lotnisko niż katastrofę lotniczą, a jednak mamy tendencję do obaw przed lataniem. Dzieje się tak dlatego, że mamy tendencję do minimalizowania niebezpieczeństw związanych z czymś, co jest nam znane i wyolbrzymianie czegoś, co nie jest nam znane.

Jednak w przypadku 5G, wydaje się, że jest o wiele więcej obaw niż w przypadku jakiejkolwiek innej nowej technologii, dlatego warto lepiej zrozumieć ją i związane z nią zagrożenia.

Co nauka mówi o 5G?

Istnieje ponad 24.000 raportów na temat skutków działania fal radiowych. Sceptycy powiedzą: „Dlaczego jest ich tak wiele, jeśli nie są niebezpieczne?”, podczas gdy zwolennicy powiedzą: „Wszystkie te raporty i żadnych niepodważalnych dowodów”. Praktycznie zawsze można określić, po której stronie stoją takie raporty, czytając tylko pierwszy akapit. Ten artykuł jest tego przykładem.

Dowiedzieliśmy się, że to wszystko jest bardzo skomplikowane. Jeśli spojrzymy na to w sposób ogólny, zobaczymy, że nastąpił spadek populacji owadów i spadek płodności mężczyzn, co z czasem pokrywa się ze zwiększonym wykorzystaniem technologii mobilnej.