Tak, jak ludzie posługują się wieloma językami, tak też w informatyce możemy spotkać różne języki programowania, w których tworzone są programy, z których korzystamy na co dzień.

Programowanie to dziś zawód bardzo opłacalny i przyszłościowy, dlatego warto wiedzieć chociaż kilka rzeczy na temat najważniejszych i najpopularniejszych językach programowania.

Python czyli wiele możliwości programowania

Python to obecnie najpopularniejszy z języków programowania, w którym można napisać wiele rodzajów programów. Wykorzystuje się go do tworzenia gier czy stron www, ale główne obszary, w jakich się z niego korzysta to bazy danych, skrypty systemowe czy oprogramowanie dla robotów.

Nie korzysta się z niego raczej przy tworzeniu aplikacji mobilnych. Python jest dobrym wyborem, jeśli chcemy zacząć uczyć się programowania i wiązać z tym naszą zawodową przyszłość.

C# – język programowania od Microsoftu

Język C# nazywany jest językiem programowania teraźniejszości i przyszłości. C# powstał na początku XXI wieku na zlecenie firmy Microsoft i był odpowiedzią na stworzony kilka lat wcześniej język Java. Tworzy się w nim głównie aplikacje mobilne oraz na komputery stacjonarne, działające na systemie Windows. Jest dość prosty do nauki i wiele osób zaczyna od niego swoją przygodę z programowaniem.

Java – język dla wszystkich

Java jest jednym z najprostszych języków programowania. Tym, co przyciąga młodych adeptów do tego języka jest to, że narzędzia, z których korzysta się w trakcie tworzenia są darmowe. Tworzy się w nim głównie aplikacje mobilne i na komputery stacjonarne, oparte na dowolnym systemie operacyjnym. Firmy, które chcą mieć własną aplikację, chętnie sięgają właśnie po ten język.

JavaScript – język stron internetowych

JavaScript, chociaż nazwa podobna, jest zupełnie inny od Javy. JavaScript to język stron internetowych, na których oparta jest dziś znacząca część internetu. Popularność tego języka ciągle rośnie – zdecydowanie jest to język, który w przyszłości będzie cały czas użytkowany i szybko nie odejdzie do lamusa.

SQL czyli bazy danych

SQL to język baz danych i tylko do tego został stworzony. W tym języku tworzy się nie tylko same bazy danych, ale również inne programy, które z bazami danych współpracują. SQL nie należy do prostych języków, jednak jego podstawy uczone są w niektórych szkołach średnich w Polsce, dzięki czemu młodzież może tworzyć proste bazy danych jeszcze przed pójściem na studia informatyczne.