System komunikacji za pomocą krótkofalówki lub radiotelefonów ma wiele zalet w porównaniu z innymi systemami, takimi jak telefonia komórkowa:

– Zwiększone bezpieczeństwo dzięki szybkiej i jasnej komunikacji.
– Bardziej wydajne operacje.

Mimo to, wielu użytkowników przechodzi niewielkie lub żadne szkolenie dotyczące tego, jak prawidłowo korzystać z tego typu urządzeń i gubi się wśród wielu funkcji, jakie mogą one oferować.Dlatego też w tym wpisie postaramy się wyjaśnić w jasny i zwięzły sposób jak używać krótkofalówki.

Zasady połączeń przez krótkofalówki

Masz swoją krótkofalówkę i chcesz zadzwonić. Aby połączenie było jak najbardziej dokładne i funkcjonalne, należy najpierw przestrzegać pewnych zasad:

Posłuchaj, zanim zadzwonisz. Ktoś inny może korzystać z tego kanału i jeśli więcej niż jedna krótkofalówka nadaje w tym samym czasie, będzie to powodować zniekształcenia transmisji.

Nie przerywaj. Jeśli słyszysz, że inni ludzie rozmawiają, poczekaj aż rozmowa się zakończy (chyba że jest to nagły wypadek).

Pomyśl, zanim zaczniesz mówić. Przed naciśnięciem przycisku PTT (Push To Talk – naciśnij, aby mówić) należy jasno określić, co zamierzasz powiedzieć. Długie chwile ciszy zabierają czas i mogą zniechęcić twojego rozmówcę.

Mów wyraźnie. Używaj normalnego tonu głosu i nie mów zbyt głośno.

Nigdy nie przesyłaj poufnych informacji: poufnych danych, haseł, informacji finansowych… Chyba, że masz pewność, że twoje rozmowy są zaszyfrowane. W przeciwnym razie twoje wiadomości mogą zostać podsłuchane przez innych.

Przeliteruj trudne, niejednoznaczne lub nieznane słowa używając alfabetu fonetycznego.

Staraj się, aby twoje rozmowy były krótkie i zwięzłe, aby nie zabierały zbyt dużo czasu.

Szybko reaguj, gdy ktoś do ciebie dzwoni.

Na koniec, jako podsumowanie, oto cztery złote zasady rozmowy przez krótkofalówkę.

Jasność. Aby komunikacja była jasna, należy mówić nieco wolniej niż zwykle i unikać krzyku.
Prostota. Uproszczony język sprawi, że wszyscy łatwiej cię zrozumieją.
Zwięzłość. Rozmowy powinny być krótkie i zwięzłe.
Bezpieczeństwo. Zawsze mów do krótkofalówki upewniając się, że ktoś cie słucha.