Niestety, zwolennicy i przeciwnicy sieci 5G wybierają i selekcjonują informacje, którymi są zainteresowane, aby wzmocnić swoje argumenty. Tak więc, podczas gdy przemysł 5G powie, że wszystkie używane częstotliwości są znane, przeciwnicy powiedzą, że nie wszystkie niezbędne testy zostały wykonane na 5G w tych częstotliwościach. I oba argumenty są słuszne. Przemysł dzieli promieniowanie wykorzystywane przez 5G na niskopasmowe, średniopasmowe i wysokopasmowe. Są to częstotliwości poniżej 1 GHz, od 1 do 6 GHz oraz powyżej 6 GHz (zazwyczaj od 20 do 30 GHz).

Chociaż te częstotliwości używane do kodowania 5G nie zostały przetestowane na ludziach i zwierzętach, wiemy wiele o ich skutkach.

Niskie pasmo jest tym, które jest używane w telefonach komórkowych od lat 80-tych. A biorąc pod uwagę, że więcej osób posiada telefon komórkowy niż szczoteczkę do zębów, gdyby to było niebezpieczne, już dawno byśmy o tym wiedzieli.

Pasmo średnie jest tym, które spotykamy w większości sygnałów w sieciach komórkowych od 3G. Te również były używane przez dziesięciolecia i są rodzajem częstotliwości używanych przez wifi. 5G wykorzystuje je przy znacznie niższej mocy.

Krótkofalówki dla sportowców

Wysokie pasmo znane jest również jako fale milimetrowe i to na nim koncentrują się protesty. Mamy już duże doświadczenie z tymi wysokimi częstotliwościami, ponieważ są one wykorzystywane w łączności punkt-punkt, która jest stosowana na przykład do łączenia zewnętrznych podłączeń telewizyjnych z odbiornikami, do dostarczania internetu na obszary wiejskie oraz w łączności satelitarnej.

Sytuacje te często wykorzystują anteny, które odbierają sygnały z jednego punktu do drugiego, więc narażenie ludzi na te częstotliwości jest minimalne. Nie mamy takich samych informacji jak w przypadku innych częstotliwości. Wiemy natomiast, że częstotliwości te praktycznie nie zostały wdrożone. Wszystkie te opowieści o ich wpływie na ptaki i owady nie mają żadnego związku z tematem.

Wiemy również, że sygnały te są słabe. Ledwie przenikają przez szkło i nie mogą przeniknąć przez ściany. Mają też duży problem, gdy stykają się ze skórą, ponieważ woda jest dobrym izolatorem. Tak więc, związek między falami milimetrowymi a guzami mózgu jest dość wątpliwy.

Czy 5G cię zabije? Jeśli spotkasz kogoś, kto twierdzi, że tak będzie, to się myli. Nie na obecnym poziomie. Nie ma na to żadnych dowodów. Czy można powiedzieć, że są one szkodliwe dla zdrowia? Nie na obecnym poziomie. Czy możemy powiedzieć, że są w 100% bezpieczne? Nie rozstrzygająco, ponieważ może być coś, czego jeszcze nie wiemy.

Jeśli przyjrzymy się teraz sprawie azbestu czy tytoniu, to zobaczymy, że istniały przesłanki, by podejrzewać, że nie są one bezpieczne. Nic jednak nie wskazuje na to, że 5G jest niebezpieczne.

Jeśli więc antena 5G została właśnie zainstalowana w pobliżu twojego domu, lub rozważasz zakup telefonu komórkowego 5G, miejmy nadzieję, że zrozumiałeś związane z tym ryzyko i że nie jest ono tak złe, jak twierdzą jego przeciwnicy.