Przed połączeniem powinieneś sprawdzić, czy twoja krótkofalówka działa prawidłowo.
1) Wybierz odpowiedni typ krótkofalówki:
Po pierwsze musisz się upewnić, że używasz odpowiedniego sprzętu do rodzaju wykonywanej pracy (masz wątpliwości, jaką krótkofalówkę chcesz kupić? Sprawdź nasz przewodnik Kupna).
2) Sprawdź baterię, zasilanie i głośność
Ważne jest również, aby upewnić się, że akumulator jest naładowany i włączony. Ponadto, głośność powinna być na tyle duża, aby można było słyszeć rozmowy (tę ostatnią czynność należy wykonywać kilka razy dziennie, jeśli przemieszczasz się między hałaśliwym a cichym otoczeniem). Istnieją też mikro głośniki do krótkofalówek.
3) Wykonaj testy
Można regularnie prosić o sprawdzenie radia w celu upewnienia się, że wszystko działa. Należy pamiętać, że w przypadku analogowych krótkofalówek, w miarę oddalania się radiotelefonu od nadającej stacji bazowej, siła sygnału stopniowo maleje, co powoduje wzrost poziomu szumów i zakłóceń w tle. Ponadto, sygnał staje się coraz trudniejszy do zrozumienia, aż w końcu przestaje być słyszalny. Jednak cyfrowe krótkofalówki zapewniają czysty dźwięk, zawsze stabilny aż do samej krawędzi zasięgu. Oznacza to, że transmisja może brzmieć dobrze, a po przekroczeniu zasięgu sygnał staje się całkowicie niesłyszalny. Tak więc, niezależnie od rodzaju sieci z której korzystasz, ważne jest, aby regularnie zlecać kontrolę radiową upewniając się, że osoby z którymi się komunikujesz, słyszą cię i rozumieją twój przekaz.
Używanie mikrofonu w krótkofalówkach
Po pierwsze, trzymaj wciśnięty przycisk PTT przez cały czas trwania transmisji. Częstym błędem popełnianym przez wielu nowych użytkowników krótkofalówek jest rozpoczynanie rozmowy przed naciśnięciem przycisku PTT lub zwalnianie przycisku PTT przed zakończeniem transmisji. Chociaż możesz pominąć tylko jedno lub dwa słowa, mogą one być bardzo ważne. Wiele radiotelefonów trankingowych i cyfrowych emituje sygnał dźwiękowy informujący o połączeniu i możliwości rozmowy, dlatego przed rozpoczęciem rozmowy należy poczekać na sygnał dźwiękowy.
Po drugie, należy trzymać mikrofon w odległości od 2 do 5 cm od ust. Często popełnia się też błąd mówienia zbyt daleko od mikrofonu. To sprawia, że dźwięk jest bardziej podatny na zbieranie szumów otoczenia, pogłosu i głośnych dźwięków. Z drugiej strony, zbytnie zbliżanie się do mikrofonu również nie jest zalecane.